جهانی شدن و انقراض زبانها

چندین هزار زبان گوناگون در سراسر جهان در حال از بین رفتن و منسوخ شدن می باشند و دانشمندان و محققان در پی حفظ و ثبت نمودن این زبان ها، که هریک حاوی تاریخ خاص خود می باشند، هستند.

بنا به گزارش مطبوعاتی NEH/NSF، بیش از نیمی از 7000 زبانی که در حال حاضر در جهان وجود دارند، طی قرن بیست ویکم مورد فراموشی واقع خواهند شد. یکی از دلایل مهم این امر، روند رو به رشد جهانی سازی می باشد، که موجب شده است تا مردم جهان به طور روزافزونی به استفاده از زبان های رایج مانند انگلیسی، چینی، اسپانیایی، روسی و هندی برای انجام امور تجاری و بازرگانی شان گرایش پیدا نمایند. اینترنت، صنعت چاپ و رسانه تلویزیون نیز از دیگرعوامل منسوخ شدن زبان هایی که دارای استفاده کنندگان کمی می باشند، به شمار می روند. مطابق با آمارهای تارنمای internetstats.com – یک موتور جست وجوگر اینترنتی که آمارهای مختلفی در زمینه های تجارتی، مالی، تبلیغاتی و اینترنتی فراهم می آورد – نزدیک به 80 درصد از کاربران اینترنت، تنها از ده زبان استفاده می نمایند و 42 درصد این کاربران نیز تنها از زبان های انگلیسی و چینی استفاده می نمایند.
بنا به گزارش های سازمان یونسکو، قاره آفریقا بیشترین میزان زبان های در حال انقراض را به خود اختصاص داده است. آکینبیی آکینلابی از دانشگاه راتجرز با دریافت بخشی از کمک های مالی تامین شده توسط دولت ایالات متحده مسئولیت ثبت و بایگانی نمودن زبان های دفاکا، که تنها 200 نفر به این زبان تکلم می نمایند و Nkoroo – زبانی شبیه به زبان دفاکا، که 5000 نفر به این زبان صحبت می نمایند – را بر عهده گرفته است. او گفت: "ما نباید اجازه دهیم که هیچ زبانی پیش از آن که مورد بررسی و تحقیقات علمی قرار گیرد، از بین برود، زیرا هر زبان بیان کننده تاریخ، فرهنگ و نحوه زندگی مردمی می باشد که به آن زبان تکلم می نمایند."

/ 3 نظر / 24 بازدید
حسين

سلام بهنام جان تو هم حتما پست مشابهی با آنچه من گذاشته ام در وبلاگت قرار بده ... مرسی : حسين

مژگان

سلام و با عرض تبريک برای شما که موفقيت شما مايه خوشحالی و خرسندی است. متن ترجمه شما و جناب بصيريان را در نشريه جهانی رسانه ديدم و بسيار خوشحال شدم. انشا ا... که هميشه موفق و مويد باشيد. اميدوارم که دوستانتان را هم در اين زمينه راهنمايی و تشويق نماييد. فصل زمستان پر ثمری داشته باشيد. برايتان آرزوی موفقيت دارم. تلاشهايتان مستدام.