فضای مجازی ابزار ارتباطی مهمی برای تروریست ها است

پیتر رادمن (2)، دستیار وزیر دفاع در امور امنیت بین المللی ايالات متحده آمريکا در 4 مه به اعضای کنگره گفت، در سرتاسر جهان از حدود 5.000 تارنما برای مصارف تبلیغاتی به منظور پخش سخنرانی، تصویر، خطبه، پوستر، دستورالعمل های آموزشی، اسلاید، وبلاگ، وبکَست و بازی های ویدئویی و همچنین سی دی و دی وی دی استفاده می شود. تروریست ها، علاوه بر این، از اینترنت برای کارکردهای فرماندهی و کنترل تاکتیکی و جمع آوری وجوه و سربازگیری نیز استفاده می کنند.

رادمن این اظهارات را طی جلسه استماع علنی کمیسیون اطلاعات مجلس نمایندگان پیرامون نحوه استفاده تروریست ها از اینترنت برای انتشار پیام های راهبردی از جمله پخش شایعات کذبی که با انتقال از یک رسانه به دیگری به سرعت رواج پیدا می کنند بیان کرد.

رادمن گفت تروریست ها مشکلی برای یافتن منبع انتشار برای پیام های ویدئویی خود در رسانه های بزرگ ندارند و افزود این پیام ها با دقت تنظیم شده و سریعا به زبان های مورد نظر آنها از جمله روسی، عربی و ترکی ترجمه می شوند.

رادمن با اشاره به برنامه ای که خانواده ها را هدف قرار می دهد گفت حتی پیام هایی برای آنهایی که خارج از میدان نبرد هستند وجود دارد. این پیام می گوید، "شما می توانید با پرورش فرزندانی که حامی آرمان ما هستند از آشپزخانه منزلتان از جهاد ما حمایت کنید." این پیام می افزاید، "لزومی ندارد که مستقیما از ما حمایت کنید، فقط دخالت نکنید... بی طرف بمانید. ما را معرفی نکنید."

رادمن گفت تروریست ها همچنین از اینترنت برای انتشار پیام های ارعاب هدف گیری شده، در برخی موارد به سوی روزنامه نگاران (با فیلم های سربریدن)، و افراد محلی در جاهایی مانند عراق و افغانستان که خشونت به بهانه زیر حمله بودن اسلام توجیه می شود استفاده موثری می کنند.

پیام های اینترنتی تروریست ها با استخدام متخصصینی که در خدمت این آرمان هستند به طور فزاینده ای پیشرفته شده است. ران راف هِد (3)، پیمانکاری که رادمن را در این جلسه استماع همراهی کرد گفت سازمان القاعده برای فعالیت های فرادستی خود از واحد رسانه ای اسلامی جهانی (4) استفاده می کند.

دَن دِولین (5)، متخصص دیپلماسی دولتی در دفتر رادمن، چند نمونه چند رسانه ای تدوین نشده ای از دروغ پراکنی های تروریست ها در اینترنت را برای این کمیته نمایش داد. او گفت، "توانایی تروریست ها در تهیه و بسته بندی مجدد محصولات چند رسانه ای و تصاویر متناسب با اهدافشان و توزیع سریع آنها در مقیاس جهانی همواره ما را شگفت زده می کند."

دِولین گفت راهبرد تروریست ها انتشار سریع پیام های ساده و تکرار آنها تا حد اشباع فضای مجازی است. این پیام ها همچنین حاوی جذابیت های احساسی بوده تا برای مخاطبین هدف آنها که جوانان بین سنین 7 تا 25 سال هستند تاثیرگذار باشند.

دِولین گفت این پیام ها بر دو موضوع تاکید دارند: قربانی جلوه دادن، و فراخوانی به اقدام که می تواند به معنای در دست گرفتن سلاح یا بمب گذاری انتحاری باشد. او گفت، این پیام ها "حقیقت را تحریف می کنند... از بخش هایی از حقیقت استفاده می کنند، یا حتی در بعضی موارد حقیقت جدید تولید می کنند."

دِولین گفت، موضوع قربانی جلوه دادن با اتهامات دروغ که ایالات متحده و هم پیمانان ما برای بدنام کردن اسلام تلاش می کنند دنبال می شود.

به عنوان نمونه ای از چگونگی تحریف حقیقت توسط تروریست ها، این تحلیلگر گفت فراخوان تروریست ها برای اقدام معمولا در چارچوب این ادعا که جنگ صلیبی علیه اسلام در جریان است صورت می گیرد. به گفته تارنمایی که مورد تحلیل قرار گرفته بود، فراخوان های اقدام، نیروهای جذب شده را به مبارزه برای اعاده شان مردمشان تشویق می کنند.

این کمیسیون همچنین شهادت بروس هافمن (6)، کارشناس مسائل تروریستی از شرکت رند (7) را استماع کرد. او گفت، "سلاح های تروریست ها امروز دیگر فقط اسلحه و بمب نیست، بلکه... دوربین فیلمبرداری و نوار ویدئو، برنامه های تدوین و متصدی تولید هم هست."

او گفت، "حیاتی ترین تجهیزات برای تروریست ها... کامپیوترهای لپ تاپ و رومیزی، تجهیزات کپی سی دی، حساب های پست الکترونیکی و دسترسی به شبکه جهانی اینترنت شده است."

هافمن گفت، "انحصار استفاده از ارتباطات جمعی که تاکنون در دست رسانه های دولتی و تجاری بوده" را تروریست ها امروز به چالش کشیده اند.

هافمن گفت، متاسفانه اینترنت گروه های تروریستی را "برای پرداختن به تکرار بی پایان فرومایه ترین و پست ترین توطئه ها" مجهز کرده است. او گفت، با امکان تجدید چندباره مطالب تارنماهایشان در روز، تروریست ها "با خبرگزاری های با سابقه ای همچون آسوشیتد پرس، یو پی اِل و خبرگزاری فرانسه و دیگران رقابت می کنند."

/ 8 نظر / 25 بازدید
گيويان

سلام حضرت آقا بهنام. خيلی خوبه. ورود شما به جرگه مبتلايان به وب و وب گردی مبارک. اما ... لطفا به بچه ها لينک بده و بهشون سر بزن درباره کارهاشون نظر بده تا بهت سر بزنند. اعلام حضور کن آقا. در زير فهرست وبلاگ های بچه ها اومده. موفق باشی. www.jabbaralaei.persianblog.ir, http://www.amirreza1382.blogfa.com, http://zareyeshetaban.blogfa.com, http://www.mehrasa-m.blogfa.com, http://www.mehrvarzaan.blogfa.com, http://www.abiraf.blogfa.com, http://www.matin1385.blogfa.com, http://aminrasooli.blogfa.com, http://www.younesspace.blogspot.com, http://www.jabbaralaei.persianblog.ir, http://www.jabbaralaei.persianblog.ir, http://khatesevom85.blogfa.com, http://www.babak0000.blogfa.com, http://www.hamidtalaii.blogfa.com, www.assignment.blogsky.com, www.tenis.blogsky.com , www.mediamanagement.persianblog.ir

معصومه اسمعیل نژاد

سلام چرا اينقدر سياسی و جدی؟ يه کمی از خودتون می نوشتين! البته اين يه پيشنهاده! به ما هم سر بزنيد

رها

سلام مباک است خسته نباشيد

رضا

باسلام مطلب جالبی بود . در صورت دسترسی تئوری پنج حلقهء ماردن در مورد ايران را نيز مطالعه بفرمائيد . ضمنآ مبارک است .

حسين

سلام دکتر بهنام ، بابا تو خيلی کارت درسته ولی نميدونم چرا ديگه ما رو تحويل نميگيری!!!

گيويان

می بينی نظرات چقدر متنوعه؟ و اين يکی از همان چيزهايی است که وبلاگ نويس را جالب می کند. بچه ها دارند تلاش می کنند به تو سر بزنند و من از آن ها و از تو متشکرم اما آيا توهم به آن ها سر زده ای؟ مرام و معرفت خيلی خوبه ها!

گيويان

هنوز هم که خبری نيست از چيزهای تازه و خوبی که از شما توقع داريم. بجنب آقا

امين

سلام خوبی . من به شما لينک دادم شما هم به من سری بزن