سایت اختصاصی بهنام رضاقلی‌زاده

این وبلاگ در مورد مدیریت رسانه و علوم ارتباطات می باشد
 
آثار علمی و پژوهشی اینجانب
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۱ : توسط : بهنام رضاقلی زاده

عنوان کتاب

ناشر

سال چاپ

صفحات

توضیحات

تحقیق در ارتباطات:

«رویکرد سیاست در رسانه»

پایگاه فرهنگ

1392

378

جلد اول

تحقیق در ارتباطات:

«رویکرد گردشگری در رسانه»

پایگاه فرهنگ

1392

290

جلد دوم

تحقیق در ارتباطات:

«رویکرد فرهنگی»

پایگاه فرهنگ

1392

195

جلد سوم

اعتیاد به مواد مخدر:

نقش رسانه‌ها در پیشگیری و مقابله با سوءمصرف موادمخدر

قلم علم

 

1392

234

 

ترجمه کتاب «راهبردهای رسانه‌ای برای بازاریابی مکان‌ها در موقعیت‌های بحرانی: بهبود تصویر شهرها، کشورها و مقصدهای گردشگری»

Media Strategies for Marketing Places in Crisis: Improving the Image of Cities, Countries and Tourist Destinations

 

 

مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما

 

 

1395

 

 

331

 

 

 

 

ترجمه کتاب «رسانه‌های اجتماعی در سفر، گردشگری و هتلداری»

Social Media in Travel, Tourism and Hospitality

 

 

 

470

 

در دست چاپ

ترجمه کتاب «مدیریت رسانه‌های الکترونیکی: تولید، بازاریابی و پخش محتوای دیجیتال»

Managing Electronic Media: Making, Marketing, and Moving Digital Content

 

 

 

 

 

در حال ترجمه

مجموعه سه جلدی تحقیق در ارتباطات با «رویکرد سیاست در رسانه»، «رویکرد گردشگری در رسانه» و «رویکرد فرهنگی» در سال 1392 از سوی انتشارات پایگاه فرهنگ به چاپ رسید.

       جلد نخست به «تحقیق در ارتباطات: رویکرد سیاست در رسانه» اختصاص دارد. این کتاب شامل سه بخش «تحقیقات کیفی و مطالعات انتقادی»، «دیپلماسی عمومی و رسانه» و «سیاست و تحلیل رسانه‌ای» است که در مجموع، دربرگیرنده 13 فصل می‌باشد.


 

       عنوان جلد دوم، «تحقیق در ارتباطات: رویکرد گردشگری در رسانه» می‌باشد که دربرگیرنده بخش‌های «الگوها و چارچوب‌های رسانه و گردشگری»، «رسانه‌های پخش و بازنمایی مناطق گردشگری» و «فن‌آوری‌های مدرن ارتباطی و گردشگری» حاوی 11 فصل است.

 

       جلد سوم این مجموعه، «تحقیق در ارتباطات: رویکرد فرهنگی» نام دارد که شامل بخش‌های «جامعه و فرهنگ»، «جهانی شدن و فرهنگ» و «روزنامه‌نگاری و فرهنگ» مشتمل بر 7 فصل می‌باشد.

 

       کتاب «اعتیاد به مواد مخدر: کارکرد رسانه‌ها در مقابله با سوءمصرف مواد مخدر» از سوی انتشارات قلم علم به چاپ رسیده است. این کتاب به 6 فصل تقسیم‌بندی می‌گردد. فصل نخست به اهمیت پژوهش در زمینه اعتیاد به مواد مخدر و نظریات مرتبط با آن در حوزه‌های جامعه‌شناسی و روان‌شناسی می‌پردازد. فصل دوم، تاریخچه مواد مخدر را مطرح و مواد اعتیادآور را طبقه‌بندی کرده و به علل و زمینه‌های اعتیاد می‌پردازد. فصل سوم به دیدگاه مکتب اسلام و نظر مراجع در این خصوص اشاره دارد. فصل چهارم، به سیمای جامعه در پرتو استفاده از مواد مخدر و آسیب‌شناسی کمپ‌های ترک اعتیاد اختصاص دارد. فصل پنجم، به راهبرد رسانه‌ها در پیشگیری از مصرف مواد مخدر و به دسته‌بندی مخاطبان در این زمینه می‌پردازد. و در نهایت فصل ششم نیز قوانین و سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر و راهکارهای رسانه‌ای را مطرح می‌کند.

 کتاب  اعتیاد به مواد مخدر

ترجمه کتاب «راهبردهای رسانه‌ای برای بازاریابی مکان‌ها در موقعیت‌های بحرانی: بهبود تصویر شهرها، کشورها و مقصدهای گردشگری» از کارهایی است که از سوی انتشارات مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما در 331 صفحه منتشر گردید.

با کنکاش دقیق در بازار، کتاب‌های زیادی را در رشته‌های تبلیغات، بحران‌های شهری، روابط‌عمومی، بازاریابی مکان و مدیریت مقصدهای گردشگری می توان پیدا کرد؛ اما ممکن است هیچ کدام از این کتاب‌ها آمیزه‌ای از تمام این رشته ها نباشند. کتاب حاضر به خوبی توانسته تمامی این حوزه‌ها را با همدیگر تلفیق کند.

کتاب دارای دو بخش است. بخش نخست دارای پنج فصل است که خلاصه‌ای از دانش گردآوری شده در حوزه‌های بازاریابی مکان، مدیریت تصویر عمومی و رسانه‌ای از مکان، برنامه‌ریزی برای اقدام، رفتار مصرف‌کننده، مدیریت بحران و مدیریت ارتباطات بحران میباشد. بخش دوم کتاب نیز حاوی پنج فصل است: فصل ششم تجزیه و تحلیل اولیه را معرفی می‌کند به طوری که تصمیم‌گیران محلی باید پیش از انتخاب راهبرد بازیابی بازاریابی مناسب، آن را اجرایی کنند. فصل هفتم بر راهبردهای رسانه‌ای متکی بر منبع پیام تاکید دارد. فصل هشتم، راهبردهای رسانه‌ای متکی بر خود پیام را مطرح می کند و در نهایت، فصل نهم نیز بر راهبردهای رسانه‌ای متمرکز بر مخاطبان هدف تاکید دارد.

این کتاب با ارائه یک الگوی چندمرحله‌ای، راهبردی را در تغییر تصویر عمومی نامطلوب انتخاب می‌کند. الگوی چندمرحله‌ای پیشنهادی، تجزیه و تحلیل اولیه مشروحی را از انواع راهبردهای رسانه‌ای و عوامل دیگری مانند اهداف، زمان‌بندی، کانال‌ها و فنون ارائه می‌دهد. تعداد زیادی از راهبردهای رسانه‌ای مطرح در این الگو، دارای طیف گسترده‌ای از راه‌حل‌ها در برابر هر بحران ممکن است.

      کتاب «رسانه‌های اجتماعی در سفر، گردشگری و هتلداری» نیز از سوی اینجانب ترجمه گردیده است.با وجود اهمیت و تاثیر فزاینده رسانه‌های اجتماعی در صنعت گردشگری، تاکنون هیچ کتابی این موضوع را به صورت جامع مورد بررسی قرار نداده است. برای پر کردن این شکاف، کتاب حاضر تحت پوشش یک نظریه نوین، پژوهش‌ها و مطالعات موردی مختلف را- که استفاده و تاثیرات رسانه‌های اجتماعی از طریق عرضه و تقاضای گردشگری را مورد مطالعه قرار می‌دهند- تلفیق و کنکاش می‌کند. هدف کلی این کتاب، انتشار مجموعه‌ای منسجم از پژوهش‌های نظری و عملی پایه‌ای است که به طور همزمان باعث افزایش بصیرت دانشگاهیان و کارشناسان به مسائل زیر خواهد بود: الف) مشخصات، رفتار و نقش‌های در حال تغییر مسافران2، ب) روش‌هایی که شرکت‌های مسافرتی، گردشگری و هتلداری و سازمان‌های مقصد، در حال تغییر الگوهای عملیات کسب‌وکار خود به منظور تسهیل و بهره‌گیری از محتوای تولیدی کاربران و تعاملات شبکه‌های اجتماعی هستند.

این کتاب به سه بخش تقسیم می‌شود. به لحاظ تحلیلی، اهداف بخش نخست این مجموعه، بحث استفاده و تاثیر رسانه‌های اجتماعی در الگوهای راهبردی و عملیات کسب‌وکار می‌باشد. به منظور دستیابی به این اهداف، این بخش به چهار فصل تقسیم می‌گردد که شامل اصول نظری و نمونه‌های عملی نحوه بهره‌گیری از رسانه‌های اجتماعی از سوی شرکت‌ها برای ارتقای راهبردها و عملیات کسب‌وکار آنها می‌‌باشد از قبیل: شبکه‌سازی و همکاری؛ توسعه خدمات جدید؛ و درگیری مسافران در بازاریابی مقصد. نتیجه‌گیری این بخش، به عوامل بازدارنده و/ یا کمک به شرکت‌های گردشگری برای بهره‌گیری از رسانه‌های اجتماعی اختصاص دارد.

با توجه به تاثیر زیاد رسانه‌های اجتماعی بر کارکرد بازاریابی، بخش دوم این کتاب به استفاده و تاثیر ابزارهای وب2 بر بازاریابی گردشگری می‌پردازد. شش فصل مختلف این بخش، به تحلیل کاربرد رسانه‌های اجتماعی در بازاریابی مقصدهای گردشگری و شرکت‌های مستقل گردشگری اختصاص دارد. شواهد و یافته‌های عملی ارائه شده از وب2 می‌تواند به نفع شیوه‌های بازاریابی سازمان‌های بین‌المللی مدیریت مقصد، برنامه‌ریزان گردهم‌آیی‌ها و هتل‌ها باشد.

بخش سوم کتاب، به افزایش آگاهی از تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر رفتار مسافران مربوط می‌شود.  توجه به نیازهای جدید، انتظارات و روش‌های تصمیم‌گیری، بدون آگاهی شرکت‌ها از نحوه تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر رفتار گردشگری غیرممکن است. به این منظور، پنج فصل این بخش به ارائه یافته‌هایی از پیشینه و سوابق استفاده، انواع استفاده و تاثیرات استفاده از رسانه های اجتماعی بر رفتار مسافران اختصاص دارد.

به طور کلی، این کتاب دارای مجموعه‌ای غنی از پیشینه نظری و شواهد و مستندات صنعتی، به منظور بهره‌گیری و مدیریت اثرات رسانه‌های اجتماعی بر اساس دیدگاه‌های تقاضا و عرضه گردشگری است. این کتاب مفاهیم نظری را به همراه شواهد عملی گردآوری شده از طریق طیف گسترده‌ای از مطالعات موردی بین‌المللی و همچنین بررسی‌های ادبیات، به خوبی کنار هم قرار می‌دهد.